Rozhodčí

Lee Gibson (Velká Británie)

Agility dělám od svých dvanácti let, teď je to celkem už nějakých 19 let. Rozhodčím jsem už 15 let (začal jsem v UK, když mi bylo 16!) V roce 2015 jsem posuzoval na Crufts, což byla velká pocta a také velký zážitek. Také jsem posuzoval v přibližně 15ti zemích po celé světě. V současnosti soutěžím se Saddie a reprezentuji Velkou Británii na EO a MS FCI.
Letos jsem také získal cenu na WAO, stříbro v pentathlonu agility. Mám štěně, které začalo soutěžit v březnu 2016. Agility je skutečně zábavný sport a rád potkávám skvělé lidi, práce se psy a jejich psovody je velmi uspokojující.

 

Jorge Pires (Portugalsko)

I am 48 years old and a pre-retired Paratroop Lieutenant Colonel. My wife, Sandra, and I live in Vila Nova da Barquinha-Santarem, Portugal with our three-year-old daughter Margarida and our five dogs. We have four Border Collies and a Schnauzer. Two Border Collie are dedicated to competing in agility and the others are dedicated to Animal Assisted Therapy; an activity that I carry out as a volunteer.
I started competing in Agility in 1996 with my Portuguese National Breed, Fila de S. Miguel, Kendo. In 1997, I also started competing with my dog Anushka, who was also the same breed but as fast as a Border Collie that rapidly reached the top quality of an Agility Dog. However, due to my work and several international military assignments, my agility handling career was interrupted more than I wished, so we never had the chance to fight for winning the Portuguese National Championship or to represent Portugal in international competitions. Presently, since I’m in pre-retirement, agility handling is now a serious hobby once again.
I have been a Portuguese International Judge since 2002. My judging experience includes many Portuguese Championships, many events wide Spain (as the Final of the National Championship of Agility Hunting Federation side by side with Lee Gibson and the Kennel Club Tryouts for the WAC 2016), Netherland WAO Tryouts for WAO 2016 and the WAO 2016 in England.
As an Agility Judge, I try to be the most comprehensive to the dog’s and handler’s safety, I like to combine a respect for all the work a handler puts in with his dog as well as the effort the dog carries out to please his handler as team-mates at the high levels of competition and I try to ensure a safe journey for all within the rules of Agility competitions.
I can’t say I have a course stile of my own but when I plan a course I try to come up with pure speed sections, pure technical sections and the combination speed and technical sections, all in the same course.
Good luck for all.

 

Petr Pupík (Česká republika)

Agility se věnuji okolo desíti let. Začínal jsem běhat s bíglem Timíkem, který mě naučil, že běhání je zábava. Zábava, která ale nemusí dopadnou tak, jak si člověk usmyslí (člověk míní, bígl mění). Nyní běháme s tollerkou Jenny. Kromě agility si rádi zacvičíme prvky z vodní záchranařiny.
Rozhodčím jsem teprve od roku 2012. Rád stavím to, co bych si rád zaběhal. Mám rád rychlé parkury, rád sleduji týmy, které jdou do svého běhu naplno a běh si užívají.
Moc děkuji, že mohu posuzovat MCCCZ. Velmi se těším a doufám, že budou moje parkury pro závodníky výzvou a že si své běhy užijí.

 
Česky English Deutsch

Garant akce

Klub BCCCZ

Hlavní sponzor

REBEL DOG

Sponzoři

Duflex - tunnels

Sport Hobby

BAGOBABO


FLÍSÁCI

HILAREM

Lucy&Yv


U DVOU PSU

RAK-BRNO

U DVOU PSU

Hafik - chovatelské potřeby

Dorty Poskočil Třebíč

OD RENI


Spokojeny pes

Artie

Billyho hodiny

Kelbel agility obstacles

Mush Go


 |  Design by: J.L.